BOT SKRA BEŁCHATÓW KS JASTRZĘBSKI WĘGIEL S.A. KS PZU - AZS OLSZTYN WKRĘT-MET DOMEX AZS CZĘSTOCHOWA ASSECO RESOVIA SSA RZESZÓW MOSTOSTAL - AZOTY SA KĘDZIERZYN-KOŹLE JADAR SPORT S.A. RADOM J.W. CONSTRUCTION AZS POLITECHNIKA WARSZAWSKA BKSCH DELECTA BYDGOSZCZ ENERGIAPRO GWARDIA WROCŁAW
MEDALIŚCI MISTRZOSTW POLSKI
W latach 1929-35 mistrzostwa Polski rozgrywano na otwartym powietrzu, potem w latach 1937-53 w halach - pisze Krzysztof Mecner w encyklopedii "80 lat polskiej siatkówki.". W 1954 roku powołano do życia rozgrywki ligowe noszącą w pierwszych trzech latach nazwę klasy wydzielonej, następnie przemianowane na ekstraklasę. Od sezonu 2000/2001 noszą nazwę Polskiej Ligi Siatkówki.

W tabeli wszech czasów zdecydowanie przewodzi AZS AWF Warszawa, który zdobył 33 medale w tym 20 złotych. Drugie miejsce zajmuje Legia 28 (8), a trzecie AZS Częstochowa 11 (6).

W 1936 roku mistrzostwa nie obyły się, gdyż rozgrywki przenoszono z otwartych boisk do hal. W 1951 roku zamiast mistrzostw rozegrano Spartakiadę Zrzeszeń i Pionów Sportowych.

rokmistrzwicemistrzbrązowy medal
1929YMCA ŁodźAZS WarszawaSokół Macierz Lwów
1930AZS WarszawaAbsolwenci ŁodźOgnisko Wilno
1931ŁKS ŁódźAZS WarszawaCracovia
1932ŁKS ŁódźAZS WarszawaCracovia
1933CracoviaOgnisko WilnoAZS Warszawa
1934AZS WarszawaCracoviaOgnisko Wilno
1935AZS WarszawaAZS WilnoSokół Toruń
1937Polonia WarszawaAZS WarszawaSokół II Lwów
1938AZS WilnoAZS WarszawaPolonia Warszawa
1939Sokół II LwówCresovia GrodnoCWS Warszawa
1946Społem WarszawaAZS WarszawaWisła Kraków
1947AZS WarszawaAZS ŁódźYMCA Gdańsk
1948AZS WrocławSKS WarszawaAZS Warszawa
1949AZS WarszawaAZS WrocławSKS Zryw Gdańsk
1950AZS WrocławSpójnia GdańskAZS Warszawa
1951Mistrzostw nie było, rozegrano Spartakiadę Zrzeszeń i Pionów Sportowych
1952AZS AWF WarszawaGwardia WrocławCWKS Warszawa
1953AZS AWF WarszawaGwardia WarszawaGwardia Wrocław
1954AZS AWF WarszawaGwardia WrocławGwardia Gdańsk
1955AZS AWF WarszawaGwardia WrocławLegia Warszawa
1956AZS AWF WarszawaCWKS WarszawaGwardia Wrocław
1957AZS AWF WarszawaLegia WarszawaAZS Kraków
1957/58AZS AWF WarszawaLegia WarszawaWybrzeże Gdańsk
1958/59AZS AWF WarszawaLegia WarszawaGórnik Katowice
1959/60AZS AWF WarszawaGórnik KatowiceLegia Warszawa
1960/61AZS AWF WarszawaGórnik KatowiceLegia Warszawa
1961/62Legia WarszawaAZS AWF WarszawaPogoń Szczecin
1962/63AZS AWF WarszawaLegia WarszawaGórnik Katowice
1963/64Legia WarszawaGwardia WrocławGórnik Katowice
1964/65AZS AWF WarszawaLegia WarszawaGwardia Wrocław
1965/66AZS AWF WarszawaLegia WarszawaGwardia Wrocław
1966/67Legia WarszawaAZS AWF WarszawaHutnik Nowa Huta
1967/68AZS WarszawaHutnik Nowa HutaLegia Warszawa
1968/69Legia WarszawaHutnik Nowa HutaAZS Warszawa
1969/70Legia WarszawaAZS WarszawaResovia Rzeszów
1970/71Resovia RzeszówLegia WarszawaAZS Olsztyn
1971/72Resovia RzeszówAZS OlsztynAZS Warszawa
1972/73AZS OlsztynResovia RzeszówLegia Warszawa
1973/74Resovia RzeszówAZS OlsztynPłomień Milowice
1974/75Resovia RzeszówPłomień MilowiceAZS Olsztyn
1975/76AZS OlsztynPłomień MilowiceAvia Świdnik
1976/77Płomień MilowiceAZS OlsztynResovia Rzeszów
1977/78AZS OlsztynHutnik KrakówLegia Warszawa
1978/79Płomień MilowiceHutnik KrakówGwardia Wrocław
1979/80Gwardia WrocławAZS OlsztynLegia Warszawa
1980/81Gwardia WrocławLegia WarszawaHutnik Kraków
1981/82Gwardia WrocławLegia WarszawaAZS Olsztyn
1982/83Legia WarszawaGwardia WrocławAZS Olsztyn
1983/84Legia WarszawaGwardia WrocławStal Stocznia Szczecin
1984/85Stal Stocznia SzczecinLegia WarszawaAZS Olsztyn
1985/86Legia WarszawaStal Stocznia SzczecinHutnik Kraków
1986/87Stal Stocznia SzczecinHutnik KrakówResovia Rzeszów
1987/B8Hutnik KrakówStal Stocznia SzczecinResovia Rzeszów
1988/89Hutnik KrakówAZS OlsztynStal Stocznia Szczecin
1989/90AZS CzęstochowaHutnik KrakówAZS Olsztyn
1990/91AZS OlsztynAZS CzęstochowaJastrzębie Borynia
1991/92AZS OlsztynAZS CzęstochowaStal Nysa
1992/93AZS Yawal CzęstochowaAZS OlsztynBBTS Włókniarz Bielsko-Biała
1993/94AZS Yawal CzęstochowaStal Hochland NysaCzarni Radom
1994/95Yawal AZS CzęstochowaStal Hochland NysaCzarni Radom
1995/96Kazimierz Płomień SosnowiecLegia WarszawaYawal AZS Częstochowa
1996/97Yawal AZS CzęstochowaMostostal Z. A. Kędzierzyn-KozleSolo Morze Szczecin
1997/98Mostostal Azoty Kędzierzyn-KoźleBosman Morze SzczecinStal Hochland Nysa
1998/99Yawal AZS CzęstochowaMostostal Azoty Kędzierzyn-KoźleStilon Gorzów Wlkp
1999/00Mostostal Azoty Kędzierzyn-KoźleStilon Gorzów Wlpk.Galaxia Jurajska AZS Bank Częstochowa
2000/01Mostostal Azoty Kędzierzyn-KoźleGalaxia Jurajska AZS Bank CzęstochowaJastrzębie Borynia
2001/02Mostostal Azoty Kędzierzyn-KoźleGalaxia Starter AZS CzęstochowaSkra Bełchatów
2002/03Mostostal Azoty SSA Kędzierzyn-KoźleGalaxia Pamapol Kafee AZS CzęstochowaKS Ivett Jastrzębie Borynia
2003/04Ivett Jastrzębie BoryniaPZU AZS OlsztynPamapol AZS Częstochowa
2004/05Skra BełchatówPZU AZS OlsztynPamapol AZS Częstochowa