BOT SKRA BEŁCHATÓW KS JASTRZĘBSKI WĘGIEL S.A. KS PZU - AZS OLSZTYN WKRĘT-MET DOMEX AZS CZĘSTOCHOWA ASSECO RESOVIA SSA RZESZÓW MOSTOSTAL - AZOTY SA KĘDZIERZYN-KOŹLE JADAR SPORT S.A. RADOM J.W. CONSTRUCTION AZS POLITECHNIKA WARSZAWSKA BKSCH DELECTA BYDGOSZCZ ENERGIAPRO GWARDIA WROCŁAW
HISTORIA PLS
29 września 2000 roku w transmitowanym przez telewizję publiczną w programie regionalnym meczu siatkarzy, Stolarka Wołomin przegrała w Radzyminie z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem Koźle 0:3 (22:25, 22:25, 24:26). Tak się rozpoczęła sportowa historia Polskiej Ligi Siatkówki.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych zainteresowanie siatkówką w Polsce ogromnie rosło. Przyczyniły się do tego sukcesy reprezentacji juniorskiej, a następnie udział w Lidze Światowej pierwszej reprezentacji. Jej barw broniło wielu zawodników, którzy w 1997 roku w Bahrajnie zdobyli mistrzostwo świata juniorów. Działacze klubowi i Polskiego Związku Piłki Siatkowej dostrzegali potrzebę zmiany struktur organizacyjnych ligi i dostosowania ich do nowej rzeczywistości.

W piątek 30 czerwca 2000 roku w Poznaniu, przed meczem Ligi Światowej z Hiszpanią, podpisano akt notarialny Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA. Udziałowcami zostało dziesięć klubów serii A i Polski Związek Piłki Siatkowej. Założyciele ustalili Statut Spółki oraz powołali jej pierwszy Zarząd i Radę Nadzorczą. Prezesem wybrano Artura Popko.

27 lipca 2000 roku spółka została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Wydział Gospodarczy Rejestrowy Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy

Kapitał wyjściowy wynosił 1 milion 100 tysięcy złotych. Każdy z udziałowców spółki wpłacił po 100 tys. zł. Głównym zadaniem spółki jest zarabianie pieniędzy dla klubów, reprezentowanie ich interesów w podpisywaniu umów z telewizjami, poszukiwanie strategicznych sponsorów.

We wtorek 22 sierpnia 2000 w Warszawie Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, Mieczysław Nowicki, podpisał koncesję na prowadzenie rozgrywek zawodowych. Siatkówka, jako czwarta dyscyplina w Polsce - po boksie, koszykówce i piłce nożnej - otrzymała prawo organizowania zawodowych rozgrywek ligowych oraz rozgrywek o Puchar Polski począwszy od tej ich fazy, do której rywalizacji przystąpią drużyny ligi zawodowej.

"Uważam, że piłka siatkowa dalej będzie się rozwijała. Od momentu uzyskania koncesji poprzeczka została ustawiona wyżej. Sądzę, że podniesie się poziom sportowy ligi, a co za tym idzie nasz zespół narodowy grać będzie lepiej i weźmie udział w igrzyskach olimpijskich w Atenach" - powiedział dziennikarzom Mieczysław Nowicki po podpisaniu koncesji.

W historycznych rozgrywkach udział wzięli: Mostostal-Azoty Kędzierzyn Koźle, Galaxia Jurajska AZS Bank Częstochowa, Jastrzębie Borynia, Warka Strong Club WKS Czarni Radom, Indykpol AZS UWM Olsztyn, T.S. Stolarka Wołomin, KS Nysa, KS Morze Szczecin, KS Stilon Gorzów i Kazimierz Płomień Polska Energia Sosnowiec.

W takiej też kolejności drużyny ukończyły rywalizację. Zespoły z Olsztyna i Wołomina były w tym gronie beniaminkami. Na miejsce spadkowiczów - Stilonu i Kazimierza - awans uzyskały drużyny Gwardii Wrocław i Skry Bełchatów.

Przekazanie uprawnień Lidze nastąpiło w warunkach sporządzonej i podpisanej umowy, przedłużonej 18 września 2003 roku, a następnie 14 marca 2004 roku. Zarząd Spółki podpisał 25 września 2000 roku umowę z klubami, uczestniczącymi w rozgrywkach ligi zawodowej, w której uregulowane zostały zasady funkcjonowania ligi oraz przekazanie praw telewizyjnych i reklamowych do rozgrywek profesjonalnych. Załącznikiem do umowy jest "Regulamin Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej Mężczyzn", według którego prowadzone są rozgrywki.

25 października 2000 roku, Zarząd wydał akcjonariuszom dokumenty akcji imiennych jakie objęli zgodnie z umową spółki.

17 stycznia 2001 roku spółka zawarła porozumienie z PZPS, określające wysokość oraz zasady płatności wynagrodzenia jakie otrzyma od Związku z tytułu sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych z rozgrywek ligowych i o Puchar Polski w sezonach 2001/2002 - 2004/2005. 26 kwietnia 2001 roku prawa te zakupiła TVP od PZPS "w pakiecie" z prawami do transmisji spotkań reprezentacji Polski. 9 października 2001 roku spółka podpisała z PZU S.A. umowę sponsorską, obowiązującą w sezonach 2001/2002 2002/2003, natomiast w dniu 3 lipca 2002 z Polkomtel S.A. obowiązującą w sezonie 2002/2003, przedłużoną następnie 24 lipca 2003 na sezon 2003/2004 a 12 października 2004 na sezon 2004/2005.

7 listopada 2001 został wprowadzony w życie regulamin Sądu Polubownego PLS, a 12 grudnia 2001 roku ukonstytuował się pierwszy, dziewięcioosobowy skład Sądu z jego Prezesem, Zastępcą Prezesa i Sekretarzem. Było to wypełnienie obowiązku, ustalonego w regulaminie Ligi.

W sezonie 2001/2002 dwóch beniaminków Skra i 1044 Gwardia odegrały ważne role w sportowej rywalizacji. Obie drużyny nie tylko nie ograniczyły się do dostarczania punktów, ale walczyły o czołowe lokaty. Bełchatowianie, prowadzeni przez Wiesława Czaję, zdobyli brązowy medal. Mistrzem został ponownie Mostostal, który wyprzedził Galaxię. Te dwie drużyny były wyraźnie lepsze od pozostałych. Z PLS-em pożegnali się Czarni Radom. Przegrali oni w barażu 2-4 z Morzem, które później wyeliminowało BBTS Bielsko-Biała 3-1.

Po roku do elity powrócił zespół z Gorzowa, który w sezonie 2002/2003 grał jako Gorzowskie Towarzystwo Piłki Siatkowej. Niestety, koniec rywalizacji był przykry dla tego zespołu. Nie potrafił on utrzymać się w gronie najlepszych. Przed degradacją obroniła się NKS NTO Nysa, która w barażach pokonała kolejno GTPS i Górnika Radlin.

Stolarkę Wołomin, która po raz drugi zajęła szóste miejsce, zastąpiła w sezonie 2002/2003 KP Polska Energia Sosnowiec. W tym przypadku o grze w gronie najlepszych zadecydowały względy finansowe. Wołomiński klub przechodził wyraźny kryzys. Z kolei sosnowiczanie, prowadzeni przez Andrzeja Urbańskiego, od pierwszej kolejki zaczęli nawiązywać do tradycji "Kazików." Na początku 2003 roku zdobyłi we własnej hali Puchar Polski, pokonując 3:0 Morze Szczecin. Te dwa zespoły wyeliminowały w półfinale Galaxię i Mostostal.

Mostostal i Galaxia spotkały się w finale Polskiej Ligi Siatkówki. W play off lepszym okazał się 3-2 zespół z Kędzierzyna. W meczach o brązowy medal zwyciężył KS Ivett Jastrzębie Borynia z KP Polską Energią Sosnowiec.

W nowym sezonie 2003/2004 zagrał po latach warszawski zespół. AZS Politechnika. Prowadzona przez trenera Lecha Zagumnego drużyna pewnie wygrała serię B. W trakcie rozgrywek Polskiej Ligi Siatkówki Lecha Zagumnego zastąpił Krzysztof Felczak. Stołeczny zespół utrzymał się w PLS. Do serii B spadły zespoły Gwardii Wrocław oraz BBTS Siatkarza Originalu Bielsko-Biała. Na ich miejsce awansowała Resovia Rzeszów (pierwsza w serii B) i Górnik Radlin. Ten ostatni był lepszy w barażach z BBTS-em.

Mistrzem Polski w sezonie 2003/2004 został Ivett Jastrzębie Borynia, który w finale play off pokonało 3-0 PZU AZS Olsztyn. Brązowy medal zdobył Pamapol AZS Częstochowa, który w pięciu meczach udowodnił swoją wyższość nad Skrą Bełchatów. Rozgrywki były emocjonujące. Szczególnie półfinały dostarczyły widzom wielu przeżyć, a kibice z Jastrzębia i Olsztyna nie mogliby mieć do nikogo pretensji, gdyby w finale znalazły się drużyny z Częstochowy i Bełchatowa.

Puchar Polski w turnieju w Bełchatowie w połowie marca 2004 roku zdobyła KP Polska Energia Sosnowiec, która razem z Jastrzębiem (w nowym sezonie Jastrzębski Węgiel) reprezentowała Polskę w Lidze Mistrzów w sezonie 2004/2005. Sosnowiczanie nie wyszli z grupy, natomiast Jastrzębski Węgiel zakwalifikował się do fazy play off, gdzie odpadł po porażkach z Noliko Maaseik.

Finałowy turniej Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 odbył się w połowie grudnia w Olsztynie z udziałem miejscowego PZU AZS, Mostostalu Azotów Kędzierzyna Koźla, KP Polskiej Energii Sosnowiec i Skry Bełchatów. W decydującym meczu ta ostatnia pokonała gospodarzy 3:1. Bełchatowianie, prowadzeni przez trenera Ireneusza Mazura, zajęli pierwsze miejsce w fazie zasadniczej po emocjonującej walce z Pamapolem Domexem AZS-em Częstochowa.

Na dzień 14 marca 2005 roku spośród dziesięciu Klubów, których drużyny uczestniczą aktualnie w rozgrywkach PLS, cztery z nich tj. Mostostal Azoty, KP Polska Energia, Resovia i Skra funkcjonują zgodnie z ustaleniami Art. 36 ust.2 Ustawy o Kulturze Fizycznej, tj. jako Sportowe Spółki Akcyjne. Dalsze trzy (kluby z Jastrzębia, Częstochowy i Nysy) funkcjonują jako "S.S.A. w organizacji". W pozostałych (kluby z Olsztyna, Warszawy i Radlina) trwają prace organizacyjne dla powołania S.S.A.

Zadania bieżące spółki są wykonywane w czteroosobowym składzie (dwóch członków Zarządu + Główny Komisarz Techniczny Ligi oraz specjalista ds administracyjno-finansowych). Księgowość jest prowadzona w systemie zleconym. Spółka prowadzi witrynę internetową z bieżącym serwisem informacyjnym PLS.