BOT SKRA BEŁCHATÓW KS JASTRZĘBSKI WĘGIEL S.A. KS PZU - AZS OLSZTYN WKRĘT-MET DOMEX AZS CZĘSTOCHOWA ASSECO RESOVIA SSA RZESZÓW MOSTOSTAL - AZOTY SA KĘDZIERZYN-KOŹLE JADAR SPORT S.A. RADOM J.W. CONSTRUCTION AZS POLITECHNIKA WARSZAWSKA BKSCH DELECTA BYDGOSZCZ ENERGIAPRO GWARDIA WROCŁAW
LIGA ŚWIATOWA 2006

Terminarz   Transmisje   Komitet   Nasi Rywale   Hale  

Liga Światowa FIVB 2006 w nowym wymiarze!

W 2006 roku odbędzie się już 17. edycja Ligi Światowej – jedynej w swym rodzaju rywalizacji w grach zespołowych. Rozegrana po raz pierwszy w 1990 roku, Liga Światowa jest corocznym, ogólnoświatowym turniejem w piłce siatkowej mężczyzn, oferującym znaczące wygrane pieniężne, profesjonalną organizację i transmisje telewizyjne o światowym zasięgu oraz konkurencję sięgającą wszystkich zakątków globu.

Liga Światowa, administrowana przez Międzynarodową Federację Siatkówki FIVB i członków Rady Ligi Światowej, jest organizowana jako autonomiczne przedsięwzięcie, działające pod kierownictwem FIVB. Światowa federacja i jej partnerzy – narodowe związki siatkówki – dzielą między sobą przychody i ryzyko. Liga Światowa jest synonimem wspaniałego przedstawienia, połączonego ze sportem w mistrzowskim wykonaniu.

Po historycznej decyzji Rady Ligi Światowej Siatkarzy, podjętej w 2005 roku, suma nagród w rozgrywkach 2006 wzrosła do rekordowych 20 milionów dolarów, co oznacza bezprecedensowy poziom w zespołowej imprezie globalnej rangi. Dwa z tych dwudziestu milionów zostaną odłożone na specjalny fundusz dodatkowy, dla Narodowych Związków Piłki Siatkowej.

Bezprecedensowy jest również udział aż 16 krajów (dotychczas było 12). Spośród 18 kandydatów, FIVB wybrała do tych prestiżowych rozgrywek 16 następujących reprezentacji: BRAZYLIĘ, KUBĘ, POLSKĘ, SERBIĘ & CZARNOGÓRĘ (czwórkę finalistów LŚ 2005 w Belgradzie), ROSJĘ i USA, obie powracające po kilku latach nieobecności, z powodu wewnętrznych reorganizacji, FRANCJĘ, WŁOCHY, PORTUGALIĘ, FINLANDIĘ i BUŁGARIĘ, które jako kolejne mocne ekipy europejskie spotkają się w Lidze z JAPONIĄ, KOREĄ PŁD. i CHINAMI z Azji plus ARGENTYNĘ z Ameryki Południowej i EGIPT – pierwszy w historii afrykański zespół w tej imprezie. Udział Egiptu oznacza, że Liga Światowa jest pierwszym międzynarodowym wydarzeniem sportowym rozgrywanym na wszystkich pięciu kontynentach. W turnieju odbędzie się aż 96 meczów. Najpierw w czterech eliminacyjnych grupach po cztery zespoły zagrają każdy z każdym dwumecze u siebie i na wyjeździe. Zwycięzcy grup awansują do Finałów w Moskwie, w których znajdą się też gospodarze i szósta drużyna z "dziką kartą".

Do tej pory w Lidze Światowej brały udział 23 kraje. Jej blasku i okrucieństwa doświadczyły: Włochy (8 tytułów), Brazylia (5 zwycięstw i w tej edycji obrońca tytułu), Holandia, Kuba i Rosja (po 1 tytule) oraz Argentyna, Australia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Korea Płd., Niemcy, Portugalia, Serbia i Czarnogóra, USA i Wenezuela.

Telewizja odgrywa ważną rolę w globalnym odbiorze i sukcesie Ligi Światowej. Umowy z prestiżowymi stacjami zapewniają niespotykany gdzie indziej zasięg. W 2004 roku Liga Światowa była pokazywana w ogólnej liczbie ponad 800 godzin transmisji i relacji telewizyjnych w 140 krajach, podczas gdy do hal mecze przyciągnęły ponad 513 000 widzów.

Od 8 reprezentacji podzielonych na dwie grupy w 1990 roku, Liga Światowa urosła do urzekającego formatu w roku 2006, z 16 drużynami walczącymi w czterech grupach o sześć miejsca w finałach, które w nadchodzącej edycji odbędą się w Moskwie (RUS). Suma nagród również wzrosła – od 1 miliona dolarów w pierwszej edycji do 20 milionów w 2006. W pierwszych szesnastu edycjach na nagrody wydano 131 milionów dolarów, z czego ponad 15,8 miliona trafiło do Włoch, które wygrały osiem razy.

Z każdym rokiem Liga Światowa udowadnia, że jej pomysłodawcy byli prawdziwie natchnieni, wymyślając tę całkowicie innowacyjną formułę dla rozgrywek w zawodowej siatkówce. Nowe pomysły i strategie przyciągają coraz większe tłumy do hal i coraz szerszą publiczność przed telewizory. Liga Światowa stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w sportowym kalendarzu.